Erasmus

Idź do spisu treści

Menu główne

Spotkanie w Belgii

Artykuły > Spotkania

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego od początku roku szkolnego realizuje wielostronny projekt w ramach programu Erasmus+ pod tytułem „Sztuka nie zna granic”. Jest to trzyletni projekt europejskiej współpracy szkół, wspierany finansowo przez Unię Europejską, która przyznała nam na ten cel grant w wysokości 50 935 euro na trzy lata. Nasza szkoła pełni w nim funkcję koordynatora, współpracując z partnerami z dziewięciu innych krajów europejskich –  Belgii, Finlandii, Hiszpanii, Litwy, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Turcji i Włoch .
W dniach 7-14 lutego 2015 odbyło się kolejne spotkanie projektowe, w którym wzięła udział grupa uczniów wraz z nauczycielami z naszej szkoły. Spotkanie miało miejsce w Brugii w Belgii, a szkołą goszcząca była Vrij  Handels-en Sportinstituut, położona w dzielnicy Sint-Michiels. Obok naszego liceum, w spotkaniu uczestniczyły wszystkie pozostałe szkoły europejskie zaangażowane w projekcie.
Uczestnicy spotkania prezentowali wyniki swojej pracy związane z tańcem i poezją, wymienili opracowane materiały oraz wspólnie wykonywali zadania projektowe.

Uczniowie ze wszystkich szkół zaprezentowali wybrane tańce narodowe swoich krajów. Szkoły ze Słowacji, Turcji i Rumunii wystąpiły w oryginalnych strojach ludowych. Nasi uczniowie zatańczyli krakowiaka oraz nauczyli i wspólnie z całą grupa zatańczyli poloneza. Młodzież nauczyła się również tańca fińskiego i słowackiego.


Szkoła belgijska zorganizowała liczne warsztaty związane z tematyką projektu. Młodzież wzięła udział w warsztatach tańca afrykańskiego i nauki gry na bębnach afrykańskich jembe. Grupa belgijskich uczniów przygotowała warsztaty tańca nowoczesnego. Młodzi ludzie doskonale razem się bawili i integrowali ucząc się układu tańca.


Ciekawym punktem programu spotkania były zajęcia plastyczne i poetyckie. Uczniowie recytowali przygotowane przez siebie wiersze w narodowym języku, następnie wyjaśniali w  języku angielskim, o czym była mowa w wierszu.  Kolejnym zadaniem było namalowanie obrazu nawiązującego do danego wiersza.


Ważnym celem spotkania było wybranie logo projektu. Szkoły zaprezentowały prace przygotowane przez  swoich uczniów. Dzięki głosowaniu wyłoniono najlepszy projekt logo. Wygrało logo opracowane przez uczniów ze Słowacji.


Podczas pobytu wszyscy przyjezdni uczniowie zakwaterowani byli w domach rodzin belgijskich. Mieli możliwość poznania realiów codziennego życia i zaprzyjaźnienia się z uczniami tamtejszej szkoły.


Wrażenia uczniów naszego liceum:

Ksenia: - Moja rodzina była niezwykle miła i sympatyczna. Płakali gdy wyjeżdżałam…[..] Dojeżdżałam codziennie do szkoły  pociągiem półtorej godziny, ale to nie był jakiś problem. Wprost przeciwnie, dzięki temu poznałam wielu ludzi i miałam większe możliwości aby ćwiczyć mój angielski.
Ewelina: - Ogólnie fajnie. Brugia bardzo piękna. Najmilej zapamiętałam warsztaty taneczne, które było okazją do integracji za cała grupą.
Ania: - Moja rodzina mieszkała w Ostendzie, nad morzem. Codziennie miałam okazję przechodzić nad brzegiem morza. [..] Zdziwiłam się, gdy zobaczyłam, że do eleganckich sklepów ludzie mogą wchodzić z psami.
Aleksandra: – Z pewnością z Belgii zapamiętam rowery. Dużo osób tutaj korzysta z rowerów, zimno im nie przeszkadza. Pełno jest ścieżek rowerowych. Każdego dnia dojeżdżałam do szkoły rowerem 8 km i wracałam.[..] Rodzina, u której mieszkałam, bardzo mnie rozpieszczała kulinarnie. Miałam okazję skosztować różnych smakowitych potraw – doskonale gotowali.

Doświadczenia zdobyte w Belgii i zawarte tam przyjaźnie z pewnością na długo wzbogacą wszystkich uczestników spotkania.


Katarzyna Zagrajek,

nauczycielka wychowania fizycznego pracująca w projekcie,
uczestniczka spotkania w Belgii,
LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego