Favourite products of our own creation

Produkty końcowe

Piątym wspólnym zadaniem projektowym było stworzenie albumu zdjęć prezentujących ulubione wytwory uczniów poszczególnych szkół. Na spotkanie w Banskiej Bystricy w Słowacji każda szkoła przygotowała po trzy (lub więcej) produkty lub ich zdjęcia, wybrane w konkursach szkolnych, które zostały pokazane na wystawie. Następnie Sesim Sarpkaya Fen Lisesi z Tarsu w Turcji opracowała album zdjęć produktów ze wszystkich szkół w wersji elektronicznej i papierowej.

The joint product was compiled by Sesim Sarpkaya Fen Lisesi, Tarsus, Turkey. It’s a photo album – in a paper and electronic forms – containing photos of the favourite artworks made by students of all the partner schools. The artworks or their photos to be shown at an exhibition organised during the meeting in Banska Bystrica in Slovakia were chosen in school competitions, where students presented the favourite products of their own creation.

PHOTO ALBUM
- PART ONE (Turkey, Spain, Slovakia),
- PART TWO (Romania, Portugal, Poland, Lithuania, Italy Finland, Belgium)

PRESENTATION SHOWING THE EXHIBITION IN SLOVAKIA