Erasmus

Idź do spisu treści

Menu główne

Spotkanie we Włoszech

Artykuły > Spotkania

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego od początku roku szkolnego 2014/2015 realizowało wielostronny projekt w ramach nowego programu Erasmus+ pod tytułem „Sztuka nie zna granic”. Jest to trzyletni projekt europejskiej współpracy szkół, wspierany finansowo przez Unię Europejską, która przyznała nam na ten cel grant w wysokości 50 935 euro na trzy lata.  Pracujemy ad nim razem ze szkołami z dziewięciu innych krajów europejskich –  Belgii, Finlandii, Hiszpanii, Litwy, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Turcji i Włoch . Obecny projekt jest piątym z kolei projektem europejskiej współpracy szkół realizowanym w naszej szkole i jednym z zaledwie 32 tego typu projektów koordynowanych w Polsce, które otrzymały dofinansowanie w programie Erasmus+ w roku 2014.

Jednym z ważniejszych elementów tego typu projektów są bezpośrednie spotkania nauczycieli i uczniów współpracujących szkół. W minionym roku szkolnym zaplanowaliśmy trzy takie spotkania. Pierwsze z nich miało miejsce w Portugalii, a drugie w Belgii. Ostatnie odbyło się w dniach 22 -28 maja 2015 w Policoro we Włoszech. Wzięło w nim udział pięć uczennic i dwie nauczycielki z naszej szkoły. Oprócz naszej grupy w spotkaniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze wszystkich szkół partnerskich, w sumie 35 uczniów i 18 nauczycieli. Wszyscy przyjezdni uczniowie zamieszkali w domach włoskich rówieśników, dzięki czemu mieli możliwość poznania codziennego życia w kraju zapraszającym i zaprzyjaźnienia się z uczniami tamtejszej szkoły, co niejednokrotnie owocuje dłuższymi kontaktami, a nawet odwiedzinami podczas wakacji.
Policoro to niewielka miejscowość w prowincji Basilicata, położona na samym południu Włoch, nad Morzem Jońskim, na terenie w starożytności należącym do Grecji, zwanym we Włoszech Magna Grecia (po polsku Wielka Hellada). Okolica może się pochwalić zarówno unikalnymi tworami przyrody, jak góry Montalbano Jonico utworzone z gliny o bardzo jasnym kolorze, o zboczach wyżłobionych przez erozję, obfitujących w skamieliny prehistorycznych skorupiaków, jak i niezwykłymi wytworami ludzkich rąk, na przykład położone na szczytach wspomnianych gór starożytne miasteczko, a przede wszystkim Sassi di Matera, niewiarygodne miasto zbudowane piętrowo na zboczu góry, o domach wyżłobionych w tufowych skałach, którego początki sięgają 7000 roku przed naszą erą. W połowie XX wieku mieszkańcy zostali wysiedleni z Sassi ze względu na zagrożenie malarią i przeniesieni do nowej części miasta Matera, jednak najbogatsi wrócili do skalnych domostw i dziś są jedynymi ludźmi na świecie, którzy mogą się pochwalić tym, że zamieszkują domy swoich przodków sprzed 9000 lat. Matera wraz z Sassi została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i w roku 2019 będzie Europejską Stolicą Kultury. Zwiedziliśmy ją z przewodnikiem, podobnie jak Metaponto, Park Archeologiczny w Andriace, Oazę WWF w Bosco Pantano czy Muzeum Archeologiczne Siritide. Na pożegnalnym wieczorze mieliśmy okazję skosztować starożytnych potraw spożywanych w czasach Magna Grecia (VII i VI wiek p.n.e.), przygotowanych pod okiem miejscowej archeolożki.
Głównym zadaniem do wykonania przed spotkaniem we Włoszech było napisanie angielskiego tekstu do melodii hymnu projektu wybranej podczas spotkania w Portugalii. W Policoro wszystkie szkoły partnerskie zaprezentowały swoje propozycje hymnu w międzynarodowym koncercie, w którym brawurowo pokazała swoje możliwości wokalne jedna z uczennic belgijskich. Następnie przeprowadziliśmy konkurs na tekst hymnu, w którym przez głosowanie nauczycieli reprezentujących wszystkie szkoły zwyciężył tekst napisany przez uczniów włoskich. Podobnie jak w przypadku muzyki do hymnu, nasz tekst znalazł się na drugiej pozycji. Ponadto wzięliśmy udział w warsztatach malowania na podkoszulkach, robiliśmy włoski makaron, w Parku Archeologicznym w Andriace zapoznaliśmy się z historią regionu oraz uczyliśmy się prowadzić i opisywać prace wykopaliskowe, a w Oazie WWF obejrzeliśmy okazy miejscowej fauny, a także próbowaliśmy strzelać z łuku i jeździć konno. Wybraliśmy się również na spacer po górach Montalbano Jonico, tańczyliśmy tradycyjne tańce południowych Włoch  z grupą dzieci w górskim miasteczku Montalbano, a nawet mieliśmy okazję poopalać się na plaży i wykąpać w Morzu Jońskim.

Atmosfera podczas spotkania była niezwykle ciepła i serdeczna, większość uczestników doskonale się integrowała. Dużym powodzeniem cieszyła się zabawa, której nauczył wszystkich nasz uczeń, Brian Bonini i wielka międzynarodowa grupa z zapałem śpiewała po polsku, urozmaicając sobie czas oczekiwania na kolejne zajęcia wspólną zabawą.

Tydzień we Włoszech, bogaty w działania i atrakcje, upłynął o wiele za szybko. Doświadczyliśmy wspólnoty z ludźmi z innych narodów, spędzając całe dnie w wielkim międzynarodowym tyglu. Takie spotkania z całą pewnością są lepszą lekcją otwartości i tolerancji niż najlepsze nawet wykłady czy książki. Razem pracowaliśmy i razem się bawiliśmy, ze zdumieniem odkrywając, jak bardzo, mimo różnic, w gruncie rzeczy jesteśmy do siebie podobni.

Danuta Czyżewska,
nauczycielka języka angielskiego i fizyki,
koordynator projektu,
LO im. S. Żeromskiego w Żyrardowie.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego